AKP'ye siyah çelenk

ROBOSKİ: ÖZÜR DİLENSİN
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

İstanbul'da 29 Aralık cumartesi günü saat 15:00'te Halkların Demokratik Kongresi'nin çağrısıyla buluşan yüzlerce kişi, Mecidiyeköy meydanına yürüyerek Roboski katliamının hesabının sorulmasını talep eden bir basın açıklaması yaptı. Grup adına bir heyet ise AKP Şişli ilçe binası önüne giderek siyah çelenk bıraktı.

İçinde DSİP'in de bulunduğu HDK bileşenleri, birçok siyasi parti ve kitle örgütü saat 15:00'te Şişli Camii önünde buluştu. Roboski katliamında kaybedilenlerin isimleri tek tek okundu, her ismin ardından kitle "Burada!" diye bağırdı.

Roboski için adalet isteyenler daha sonra Mecidiyeköy'de yürüyüşe geçti. Oldukça öfkeli olan kalabalık, "Katil devlet hesap verecek", "Roboski'yi unutma, unutturma", "Katil Erdoğan", "Anaların öfkesi katilleri boğacak", "Roboski'nin katili AKP hükümeti", "Bijî biratiya gelan!", "Hepimiz Kürdüz hepimiz BDP'liyiz" sloganlarıyla meydana ulaştı.

HDK adına bir heyet, AKP Şişli ilçe binasının önüne "1. yılında Roboski katliamını lanetliyoruz" yazılı bir siyah çelenk bıraktı.

Mecidiyeköy meydanında okunan basın açıklaması ise şöyleydi:

"AKP hükümeti, emrindeki TSK'nin 28 Aralık 2011 tarihinde, F-16 askeri uçaklarıyla sınır boyunda katlettiği 17'si çocuk 34 Kürt köylüsünün hesabını da unutturarak konuyu kapatmanın peşindedir. Katliamın üzerinden tam bir yıl geçmesine rağmen vicdanları rahatlatacak hiç bir gelişme olmamış, sorumlular hakkında hiç bir işlem yapılmamıştır.

Henüz yetkili ve sorumlu tek bir kişinin ifadesi bile alınmamıştır.

Roboski isminin anılmasını bile yasaklayan, kendi partisinden milletvekili ve parti yöneticilerinin hatırlatmasına bile tahammül göstermeyen Başbakan Erdoğan, tüm insanlık önünde, tarihe geçmiş olan bu katliamın üstünü örtme çabasını ısrarla sürdürüyor.

Roboski köylülerine ve halklarımıza hesap vermesi gereken, katliamın sorumlularını cezalandırması beklenen AKP hükümetinin, bunun yerine başta Roboski köylüleri olmak üzere tüm bölge halkını hedefe koyduğu görülüyor. Operasyonlar devam ediyor. Sınır içinde ve sınır dışında süren bombalamalar, sadece bölge halkını değil, tüm halklarımızı kaygılandırıyor.

Savaş değil, Kürt halkının haklı taleplerinin karşılandığı bir barış ve demokratik çözüm istiyoruz. Roboski Katliamı'nın yıldönümünde ülkenin dört bir yanında bunun için haykırıyoruz: Katliamı unutmayacağız, unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz.

ROBOSKİ'NİN HESABI VERİLMELİ, DİYALOG YOLU AÇILMALI, MÜZAKERELER DERHAL BAŞLAMALIDIR...

SORUMLULAR AÇIKLANSIN, YARGILANSIN VE CEZALANDIRILSIN!

HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ (HDK) İSTANBUL MECLİSİ YÜRÜTMESİ

SON SAYI