Haberler

Grid List

Siyasallaşmış yargı, neredeyse her gün bir adaletsizliğe imza atıyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 9 yıl önce yaptığı sosyal medya paylaşımlarından dolayı 4 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı ve siyasi yasaklı haline getirildi.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin göçmen ve yabancı düşmanlığı, ırkçı reaksiyon ve saldırılar hakkındaki değerlendirmesi, mücadele çağrısı

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin, HDP Genel Merkezi önünde yaşananlar üzerine açıklaması

Bu ülkede uzun süredir adaletsizlik hüküm sürüyor. 2. kez görülen Gezi Parkı davasında verilen cezalar, adaletin olmadığını bir kez daha gösterdi. Adalet talebi, siyasallaşmış yargı tarafından ayaklar altına alındı.

Darbeye başından itibaren karşı çıkan ve mücadele eden Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), 28 Şubat'ın 25. yıldönümünde yaptığı açıklamada "Darbelere, darbeci çetelere karşı çıkmayanların otoriter rejimle hesaplaşıyor görüntüsü bir iki yüzlülük içermektedir" dedi.

İşçi sınıfının, bu çatışmanın ne bir tarafının ne de diğer tarafının kazanmasından bir çıkarı yoktur. Bu savaşa müdahil olan devletlerdeki demokratların, devrimcilerin, sosyalistlerin öncelikli görevi, “kendi” hükümetlerinin savaş yanlısı politikalarına karşı çıkmaktır.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü çağrısı:

Marksizm 2022 toplantıları 14-17 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek. Türkiye’den ve dünyadan 30 konuşmacı 9 forumda bir araya gelerek içinden geçtiğimiz dönemin en kritik politik başlıklarını tartışacak.

İklim Adaleti Ağı aktivistleri, İstanbul'da Rusya Başkonsolosluğu önünde savaşa, işgale ve nükleere karşı protesto eylemlerine devam ediyor.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), İstanbul Kadıköy'de savaşa ve işgale karşı basın açıklaması yaptı.

Agos kurucusu ve Ermeni aydını Hrant Dink, 15 yıl önce vurdukları yerde binlerce kişi tarafından anıldı.

19 Ocak’ta, saat 15:00’de Onu vurdukları yerde, Agos’un önündemaske ve mesafe kurallarına uyarak Hrant Dink’i anıyoruz. #HrantİçinAdaletİçin

Dünyanın çeşitli ülkelerinde mücadele eden - aralarında DSİP'in de bulunduğu - devrimci sosyalist örgütlenmelerin Putin'in Ukrayna savaşı ve işgaline karşı yaptığı ikinci açıklama ve mücadele çağrısı

Avrupa Birliği - Rusya sınırlarında, ABD ve NATO'nun dahil olduğu askeri gerilim ve sıcak savaş ihtimalini daha önce yazmıştık. Türkiye'den DSİP ile Rusya'dan Sosyalist Akım'ın aralarında yer aldığı devrimci sosyalist örgütlenmeler ortak bir açıklama yaptı.

İklim değişimini durdurmak için tarihin en önemli iklim zirvelerinden biri olarak görülen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 26. Taraflar Konferansı (COP26), tarihin en dışlayıcı, en pahalı, en başarısız zirvelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun Covid-19’u inkâr eden tutumunun sonucunda halkın büyük zarar gördüğü Brezilya’da, on binler sokaklara çıkarak protesto gösterileri düzenledi.

İsrail’in Batı Şeria’daki şiddeti ve Gazze’ye yönelik ölümcül askeri saldırıları üzerine dünyanın dört bir yanında eylemler yapılmaya devam ediliyor. 15 Mayıs Cumartesi günü için yapılan büyük miting çağrıları aynı zamanda Nakba Günü’ne denk geldi. İsrail’in kuruluşu Filistinliler tarafından Nakba yani Büyük Felaket olarak geçiyor.

Pazar günü Fransa’da sendikaların da dahil olduğu 650 kadar örgütün çağrısıyla, çok sayıda şehirde 110 bin kişi iklim için yürüdü. En kitlesel katılım Paris’te olurken coşkulu geçen gösterilerde bu hafta parlamentoda görüşülecek olan İklim Yasası’nın yetersizliği protesto edildi.