Ateşkesin sağlanması, İsrail’in savaş suçuna bulaşan tüm yetkililerinin yargılanması için bu küresel mücadeleyi büyütmek zorundayız.

ABD’de Columbia Üniversitesi’nde kurulan Gazze Dayanışma Kampı’na polis müdahalesinin ardından öğrencileri eylemleri 70’den fazla üniversiteye yayılmış durumda.

Dünya üniversitelerinde Gazze’ye dönük direniş yaygınlaşıyor. İngiltere’de 15 Şubat 2003’te ABD’nin Irak işgaline dönük protestolardan beri en büyük hareket sokaklara döküldü, pek çok ülke ve şehirde İsrail’in Gazze’ye dönük soykırım politikasına karşı koskoca bir hareket oluşmuş durumda.

Can Irmak Özinanır - Günümüzde demokrasi kavramı çoğunlukla burjuva devrimi ile eşanlamlı olarak kullanılıyor. Tarihi kanlı diktatörlüklerle dolu kapitalizmin, sözcüğü kendisiyle neredeyse eşanlamlı hâle getirmesi en büyük ideolojik başarılarından biri olsa gerek.

Dila Ak - Kadınlar ne İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiş durumda ne de 6284 sayılı kanundan vazgeçmek niyetinde.

Dila Ak - İnsanca yaşamak için illa vatandaş olmak gerekmediğini, insan olmanın yeterli olduğunu hatırlatalım. Bu noktada “ama” ya da “fakat”lı cümlelere yer yok. Ya zorbalardan taraf olacağız ya da göçmenlerden taraf olup her türlü ayrımcılığın karşısında durarak sesimizi yükselteceğiz.

Volkan Akyıldırım - Yerel seçimler yaklaşıyor. Farklı partilerden çeşitli adaylar karşımıza çıkıyor. Bunların çoğunun karşımızda bürokratlar, iş adamları, müteahhitler, “ünlüler”, kendi partilerinden aday olmayıp başka partilerden seçime girenler, kısaca ayrıcalıklı ve zengin sınıfların temsilcileri olduğu görülüyor.

Tuna Emren  - İliç’te yaşanan maden felaketi göstere göstere geldi. Adına “hafriyatçılık” da denilen, birçok ülkede yasaklanmış, Türkiye’de de yasaklı olması gerekirken Danıştay’ın verdiği karara rağmen başlatılan bir yöntemin beklenen sonucuydu.

Alex Callinicos - Geçen ekim ayında New Left Review, önde gelen yazarı Perry Anderson'ın tam zamanında yazdığı bir makale yayınladı. Makale, tarihi boyunca Batı emperyalizminin aracı olan uluslararası hukukun bir eleştirisiydi.

SON SAYI