Savaş karşıtları NATO'ya karşı sokaktaydı

KÜRESEL BAK
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ABD'nin Chicago kentinde yapılan NATO zirvesiyle eş zamanlı olarak bütün dünyadaki savaş karşıtları sokağa çıkarak "NATO'ya hayır" diyorlar. İstanbul'da da 19 Mayıs'ta Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) Taksim'de bir basın açıklamasıyla savaş aygıtı NATO'yu protesto etti.

Saat 13:30'da Galatasaray'da buluşan Küresel BAK aktivistleri, "Savaşa hayır", "NATO İncirlik'ten defol", "NATO'ya hayır" sloganları atıp, "NATO Afganistan'dan defol", "NATO İncirlik'ten defol", "NATO Kürecik'ten defol" dövizleri taşıdılar.

Grup adına Nilüfer Uğur Dalay'ın okuduğu basın açıklaması ise şöyleydi:

BARIŞ VE ADALETİN EGEMEN OLDUĞU BİR DÜNYADA NATO'YA YER YOK!

Değerli basın mensupları,
Sevgili savaş karşıtları,

Kendilerini 'dünyanın efendileri' olarak ilan eden NATO'cular, ABD'nin Chicago kentinde yapılan NATO zirvesinde bir araya geliyor.

Zirvenin gündeminde İran'a saldırı, Suriye'ye müdahale ve Afganistan işgali konuları da var. Bu toplantıyla aynı günlerde NATO karşıtları da 'alternatif zirve'de buluşuyor.

Dünyanın bir çok kentinde bugün ve yarın sokaklara çıkan savaş karşıtları ve küreseleşen adalet yanlıları NATO politikalarına 'hayır' diyecek...

'İran ve Suriye'ye askeri müdahaleye hayır, Afganistan'ın işgaline son', 'Savaşa değil, eğitime, sağlığa bütçe!' diye haykıracaklar.

Biz de buradan sesimizi onların sesine katıyor ve 'NATO'YA HAYIR!' diyoruz.

Çünkü NATO tüm dünyaya ölüm getiren dev bir savaş mekanizmasıdır. Balkanlar, Afganistan ve Libya; yakın zamanlarda NATO'nun 'insani müdahale' adı altında kana buladığı ve onlarca sivilin ölümüne neden olduğu yerlerden sadece bir kaçı...

NATO liderleri Afganistan'da çıkmaza giren savaştan kurtulabilmek için bir yol arıyorlar. Afganistan'dan 2014 yılında çekileceklerini ama 'bir grup' NATO birliğinin ülkede kalmaya devam edeceğini söylüyorlar. Pek çok suçsuz Afganlının canını almış olan bu vahşi savaş sorunları daha da derinleştirmenin dışında bir işe yaramamıştır. Bir an önce bitmeli, Afganistan'da tek bir işgalci NATO askeri dahi kalmamalıdır.

ABD'nin Avrupa'daki üsleri ve bu üslerde bulunan nükleer bombaları NATO'nun Chicago toplantısının gündem maddelerinden bir diğeri.

Dünyanın farklı ülkelerinde sayıları 750 yi bulan askeri üsleriyle ABD şiddetle gücünü korumaya çalışmaktadır. Bu üslerden bir tanesi olan İncirlik Üssü'nün gizli kararnamelerle her yıl neden ABD'nin emrine veriliyor. ABD'nin bu üssü ne tür operasyonlarda kime karşı kullandığını hala açıklanmamıştır.

İncirlik Üssü'ndeki 90 nükleer başlık kime karşı kullanılmak üzere orada tutuluyor? NATO'nun güvenlik doktrini çerçevesinde tutulan bu nükleer bombalar sadece Türkiye için değil, komşu ülkelerdeki halklar için de büyük bir tehlike oluşturuyor. ABD, Avrupa'daki nükleer silah dayatmasına son vermeli, İncirlik'teki nükleer bombaları geri çekmelidir.

Chicago zirvesinin bir diğer önemli gündem maddesi de 'füze kalkanını' da kapsayan 'akıllı savunma sistemleri' olacak. Şu anda bu kalkanın radarları Malatya'nın Kürecik ilçesine yerleştirilmiş durumda. Bu zirvede Türkiye'nin 'akıllı savunma sistemleri' çerçevesinde başka bir dizi projeyi de üstlenmesi bekleniyor. Kürecik üssünün hukuki durumunu nedir? Kürecik bir ABD Üssü ise bu üssün açılması için anayasa gereği T.B.M.M.nden yetki alınmış mıdır? Yetkililerin bu üssün durumunu kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz.

Biz 'savunma' adı verilenler de dahil, her çeşit füze sistemine karşı çıkıyor, bu sistemler yerine devletler arası dış ilişkilerde barış kültürü geliştirilmesini öneriyoruz.

Değerli dostlar,

Dünya askeri harcamalarının %62'sini bir savaş makinesi gibi davranan yapıyor.

Küresel ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde, NATO bütçesinin yaşam standartlarının düşürülmesi, ücretler ve sosyal haklarda yapılan kısıntılarla karşılanması bir insanlık suçudur.

Bu silahlar, uluslar arası ilişkilerde barış kültürü yerine savaş kültürünün hakim olmasına neden oluyor ve yeni bir silahlanma yarışı başlatıyor.

Biz savaşsız bir dünya istiyoruz. Dünya kaynaklarının savaş ve toplu imha silahları, şiddet ve militarizasyon için kullanılmasını reddediyor, dünyanın ve insanlığın kirletilmesine karşı çıkıyoruz.

Barış ve adaletin egemen olduğu bir dünyada, saldırgan, yayılmacı, militarist politikalara, NATO'ya yer yok.

Bugün biz Türkiyeli savaş karşıtları burada, dünyanın tüm sokakları ile birlikte bir kez daha 'NATO'YA HAYIR' diyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
19 Mayıs 2012

SON SAYI