Hrant Dink forumundan ırkçı saldırılara karşı mücadele çağrısı

DURDE PLATFORMU
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi tarafından katledilişinin 6. Yılında Hrant Dink'i Anma Haftası kapsamında düzenlenen forumda, katilleri hâlâ teslim etmeyen hükümete karşı öfke dile getirilirken, Ermenilere karşı yeniden başlayan cinayet ve saldırı kampanyasına karşı mücadele çağrısı yapıldı.
"Hrant Türkiye'ye Ne Anlatıyordu?" başlıklı forumda Aydın Engin, Cengiz Aktar, Mithat Sancar, Ufuk Uras, Hayko Bağdat ve Roni Margulies konuştu.

Panelin moderatörlüğünü yapan DurDe Girişimi'nden Cengiz Alğan, son birkaç yıldır Ermenilere yönelik saldırı ve cinayetlere değinerek bu ırkçı havanın 100 yıldan beri sürmekte olduğuna dikkat çekti.

'Hrant'ın yaptığı bir devrim çağrısıydı'

Mithat Sancar, Hrant'ın bir "arınma senfonisi" yaptığını Türkleri kendi geçmişiyle yüzleşmeye ve arınmaya davet ettiğini söyledi. Bunun çok zor bir iş olma nedeninin bu arınmanın sağlanabilmesi için kendi ulusunun kimliğini yeniden tanımlaman gerektiğini ve bunun da ancak bir devrim olacağını belirtti. Sancar, "Hrant'ın yaptığı bir devrim çağrısıydı ve bu tehlikeyi ilk fark edenler bu yüzleşme devriminden en fazla etkilenecek olanlardı. Hrant'ın Arkadaşları onun sesini taşımaya çalışıyor. Bundan sonra bu sesi elimizden geldiğince büyütmek için çabalamalıyız" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Cengiz Aktar, Hrant Dink'in sessiz bir halkın sesi olduğunu ve onun sesinin Türklerin de sessizliğini bozduğunu söyledi. Onun bir hafıza tetikleyici olduğunu anlattı. Aktar, "Beton millet için gayrimüslimler bir şeye karşılık gelmiyordu oysa Hrant ile birlikte son 15 sene bunu kırdı. Ermeni diplomatlar, Rum milletvekilleri, mimarlar ve benzeri gerçeklerin ortaya çıkmasının bir kısmı şaşırtırken bir diğer kısmı ise kızdırdı" diye konuştu.

'Onun sayesinde sıradan insanlar Ermenileri anladı'

Aydın Engin, Agos'tan önce bu topraklardan Ermenilerin kazınmış olduğu bilgisine sahip olmadığımızı, Hrant'ın bunu güzel cümleler kurarak üstelik çürütülmesi zor şeyler anlatarak yaptığını anlattı. Engin, Hrant sayesinde sıradan insanların Ermeni halkını öğrendiğini vurguladı.

Ufuk Uras, Hrant'ın ölümüne giden süreçte en yakınındakiler dahi nasıl yalnızlaştırıldığını hiçbir zaman unutmadığını ve affetmediğini belirtti.

Roni Margulies, "Eskiden devlet cinayetleri kitlelere unutturabiliyordu oysa bir süredir başaramıyor" diyerek Hrant'ın ve Roboski'nin unutturulamadığını, Erdoğan'ın sinirinin nedeninin de bu olduğunu söyledi.

'Ermenilere yönelik yeni sürecin başladığının farkında olmalıyız'

Hayko Bağdat konuşmasına "Hrant sayesinde Türkler Hıristiyanların farkına varmadı, Hıristiyanların katledildiğinin şahidi olduğunu fark etti" diyerek başladı. Hükümetin darbeci komutanları cezaevine attığını, İmralı ile müzakereye başladığını ama 6 yıldır Hrant Dink cinayeti faillerini teslim etmediğini söyledi ve teslim olması gereken örgütün "ideolojik bataklık" olduğu tespitini yaptı.

Bağdat, cinayeti işleyen örgütün dışında kalan devletin tümü de katille aynı fikirde olduklarını ve bu nedenle polisin dahi birçok delili arama zahmetine girmediğini ve katille resim çektirebildiklerini hatırlattı.

Faillerin atandığını, vali ve milletvekili yapıldığını, ombudsman yapıldığını hatırlatan Hayko Bağdat "Artık anma panelleri yapmak, sergiler açmaktan vazgeçerek belki de Ermenilere yönelik yeni bir sürecin başladığının farkında olmalıyız" dedi. Katillerin verilmemesinin de böyle bir süreci durdurabilecek bir siyasi iradenin var olmadığını gösterdiğini ve her bir Ermeni'nin çocuğunu okula gönderirken dahi endişe etmekte olduğunu da ekledi.

Forum, 19 Ocak yürüyüşüne katılım çağrısı ile sona erdi.