Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin yanı sıra bağımsız kadınlar, bugün İstanbul'da Osmanbey'den Taksim'e yürüyerek "Kürtaj haktır, yasaklamak cinayet" sloganlarıyla kürtaj hakkına yönelik saldırıları ve AKP'yi protesto etti.

16:00'da Pangaltı metro çıkışından başlayan yürüyüşe 3 bine yakın kadın katıldı. DSİP'li kadınlar da "Kürtaj haktır Uludere katliam" sloganlarıyla eylemdeydi.

Geçtiğimiz hafta 22 ayrı merkezde oturma eylemi yapan Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu, 17 Haziran Pazar günü saat 16:00'da kürtaj hakkının kısıtlanmasına veya yasaklanmasına karşı olan tüm kadınları Pangaltı'dan Taksim'e yürümeye çağırıyor. Platforma birçok kadın örgütü ve sol-sosyalist partiyle birlikte DSİP'li kadınlar da destek veriyor.

AKP hükümeti kürtaj hakkını yasaklamaya çalışırken, kadın özgürlüğünü savunanlar "Kürtaj haktır" başlıklı bir imza kampanyası düzenliyor.

Kampanyanın çağrı metninde şu ifadelere yer veriliyor:

"Kürtajın yasaklanması gerektiğini söyleyenlerin karşı olduğu şey kadın haklarıdır. Kadın özgürlüğü sadece sosyal, ekonomik konulardaki taleplerle sınırlı değildir. Kadın özgürlüğü demek aynı zamanda kadınların kendi bedenleri hakkında tek söz sahibi olmasıdır. Hem eşit işe eşit ücret, kreş, güvenceli çalışma hem de kürtaj kadınların hakkıdır!"

Bugün saat 18:30'da İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda aralarında DSİP'li kadınların da yer aldığı İzmir Kadın Platformu'nun bileşenleri "Kürtaj hakkıma dokunma, bedenimiz bizimdir" demek için bir araya geldi. 500 kişilik kalabalık, "Kürtaj değil Uludere cinayettir", "Tayyip sabrımızı taşırma, kendin yat kuluçkaya; 1 Türkçük, 2 Türkçük, 3 Türkçük doğurmaya", "Devlet elini bedenimden çek" sloganlarıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne yürüdü. Ankara Kadın Platformu'nun çağrısı üzerine YKM önünde toplanan Ankaralı kadınlar ise, "Kürtaj haktır, Uludere katliam" pankartı arkasında yürüyüş yaptılar. Güvenpark'ın Adalet Bakanlığı ve Başbakanlığa yakın olan bölgesine yürüyen kadınlar, Başbakan'ın açıklamalarını protesto ettiler.