Özgürlükçü antikapitalist alternatifi yaratalım!

AÇIKLAMALAR
Tipografi
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) Gezi Parkı'nda dağıttığı ikinci bildiri:

Gezi Parkı'nı savunmak, polis terörünü durdurmak, hayatımıza müdahale eden ve baskı uygulayan Erdoğan ile AKP'yi yenmek için günledir direniyoruz.

Öfke ve umut doluyuz. Hep birlikte dünyayı değiştiriyoruz.

Tayyip'in iddia ettiği gibi bu direniş, bir ya da birkaç siyasi partinin değil halkın direnişidir.

Gezi direnişi, baskı altında yaşamak istemeyen liseli, üniversiteli ve işçi gençlerin isyanıdır.

Bu direnişin bir liderliği yok.

Gezi Parkı'nda ve direnişin bütün alanlarında özgürlük isteyenler var.

Yeni bir dünya kurmak isteyenler var.

Her zaman güçlünün ve sermayenin yanında yer alan politikacılardan sıkıldık.

Bir sokaklara, bir de meclise bakın. Ankara'da, Batı'da özgürlük isteyen bizlerin temsilcileri yok.

Gerçek toplumsal dönüşüm, sabır, kararlılık ve örgütlülük ister.

Bizleri birleştiren, mücadelemizin önünü açan, özgürlükçü ve kitlesel bir siyasi alternatif gerekli.

Yeni, milliyetçi olmayan, özgürlükçü, antikapitalist kitlesel bir alternatifi hep birlikte yaratmanın tam zamanı.

DSİP, özgürlükçü sosyalistlerin partisidir. Herkesle, senle, birlikte örgütlenmek, umudun ve özgürlüğün kitlesel alternatifini birlikte inşa etmek istiyoruz. DSİP'e üye ol! Kaybedecek vaktimiz yok!

DSİP ne savunuyor?

Aşağıdan sosyalizm: Sosyalizmin büyük çoğunluğun büyük çoğunluk için eylemidir. Bir azınlığın iktidarı ele geçirmesi ile yeni bir düzen kurulamaz.

Enternasyonalizm: Direnişimiz küreseldir. Tahrir'den başlayıp dünyanın her yerine yayılan küresel antikapitalist hareketin bir paçasıyız. Dünya devrimi için mücadele ediyoruz.

Irkçılığa ve milliyetçiliğe dur de: Yeni bir dünya, ırkçılığa, milliyetçiliğe, İslamofobiye, ulusal baskıya karşı bugünden mücadele ederek kurulacak.

Cinsiyetçiliğe hayır: Kadınları kuşatan şiddet baskı dışlanmaya karşı her alanda mücadeleyi ve tam bir sosyal, ekonomik ve politik eşitliği savunur.

Homofobiye ve transfobiye hayır: Cinsel yönelimlerin baskı altında tutulması insanlık dışıdır ve artık son bulmalıdır.

Savaşlara hayır, barış istiyoruz: Kapitalist devletler insanlığı sınırlarla böldükleri gibi bizden kestikleri vergileri silaha yatırıyor. Tüm savaşlara karşıyız.

Barış ve çözüme evet: 30 yıldır devletin Kürtlere karşı yürüttüğü savaş ve 100 yıllık inkar, imha ve asilimisyon artık bitmelidir. Kürt halkına eşitlik özgürlük istiyoruz. Anadilinde eğitim görmek herkesin temel hakkıdır. Çözüm sürecini destekliyoruz.

Darbelere geçit yok: Cumhuriyetin kuruluşundan beri ülkenin yönetimine, halkın iradesine karşı yapılan darbelere ve darbecilere karşı mücadeleden yanayız. Ergenekon, Özel Harp Dairesi gibi halka karşı savaş için kurulmuş tüm yapıların dağıtılması için mücadele ediyoruz

Türkiye'nin kanlı tarihiyle yüzleşmek gerek: 1915 Ermeni Soykırımı tanınsın. Anadolu Rumlarını katleden ve kovan, Alevileri, Kürtleri katleden devlet geleneğine son vermek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün halkların kimlikleri tanınmalıdır.

Başörtüsüne özgürlük: Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün halkların farklı dini eğilimlerini, bu eğilimlerine uygun kılık ve kıyafetlerini özgürce ifade edebilmelerini ve devletin hiçbir dini kurumunun olmaması gerektiğini savunuyoruz.

Biz antikapitalistiz: Hayatımızı ve yaşam alanlarımızı çalan neoliberalizme karışıyız. Kentlerin sermaye tarafından talan edilmesine "dur" diyoruz. Parasız sağlık ve eğitim herkesin temel hakkıdır.

Başka bir enerji mümkün: Kapitalizm milyonları açlığa terk ettiği gibi iklimi de değiştirdi. Fosil yakıt kullanımının derhal durdurulmasını, güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynaklarının kullanılmasını istiyoruz.

Nükleer santrallere ve silahlara hayır: Nükleer enerjinin insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunu Fukuşima felaketinde gördük. Tüm nükleer santraller kapatılsın, Türkiye'de nükleer santral yapılmasın.

HES'lere, 3. Köprü'ye, doğanın yıkımına hayır: Zenginler daha da zengin olsun diye tüm doğa yıkıma uğratılıyor. Tüm canlılar için yaşanabilir bir çevre istiyoruz.

Türcülüğe karşıyız: Hayvanlara özgürlük istiyoruz.

Diktatörlere direnen Arap halklarının yanındayız: Ortadoğu devrimleri hepimize isyan etmeyi öğretti. Sürekli devrim ile 6 kıtada özgürlüğü kazanacağız.

Birleşen işçiler yenilmez: Bütün çalışanların sendikal örgütlenme, toplusözleşme ve grev hakkı olmalıdır. İşçi sınıfının kurtuluşu kendi eseri olacaktır.

Ne AKP neo-liberalizmi ne CHP kemalizmi!